Možná je to stav, jako je nachlazení, infekce dutin nebo reflux kyseliny.
Existují léky, které mohu užívat k léčbě mého OAB? Jaké vedlejší účinky může lék způsobit a co mohu udělat, abych je zvládl? Jak rychle léky zabírají? Co když mi léky nezaberou? Existují další možnosti léčby? Pokud se můj OAB zlepší, mohu přestat užívat léky? Existují potraviny nebo nápoje, kterým bych se měl vyhýbat, abych si nezhoršil OAB? Existují další kroky v oblasti životního stylu, které mohu podniknout, abych pomohl zvládnout můj OAB? Existuje podpůrná skupina, kde mohu mluvit s ostatními lidmi, kteří mají OAB? Jak může můj intimní vztah ovlivnit můj OAB nebo jeho léčba? Jaké nové léčby OAB se vyvíjejí a existují klinické studie, kterých bych se mohl zúčastnit? WebMD Medical Reference Recenze Nazia Q Bandukwala, DO dne 15. června 2021
Zdroje
ZDROJ:
Nadace Americké urologické asociace: "Hyperaktivní močový měchýř."
Zhodnotil Michael W. Smith, MD dne 01. listopadu 2006 Zhodnotil Michael W. Smith, MD dne 01. listopadu 2006 Zhodnotil Michael W. Smith, MD dne 01. listopadu 2006 Zhodnotil Michael W. Smith, MD dne 01. listopadu 2006 Zhodnotil Michael W. Smith, MD dne 01. listopadu 2006
Vyhýbavá restriktivní porucha příjmu potravy (ARFID) je porucha příjmu potravy podobná anorexii. Oba stavy zahrnují intenzivní omezení množství jídla a druhů potravin, které jíte.
Ale na rozdíl od anorexie se lidé s ARFID nebojí o svůj vzhled těla, tvar nebo velikost.
Mnoho dětí bude mít fáze vybíravého stravování. Ale ARFID (který lékaři nazývali selektivní poruchou příjmu potravy) je jiný. Někdo s ARFID nejí dostatek kalorií, aby jejich těla správně fungovala. U dětí to může vést k opožděnému nárůstu hmotnosti a růstu. U dospělých může ARFID nejen způsobit nebezpečný úbytek hmotnosti, ale může jim také zabránit v udržení základních tělesných funkcí.
Příčiny
Lékaři nevědí, co způsobuje ARFID. Někteří odborníci se domnívají, že lidé, kteří to dostanou, mohou mít extrémní citlivost na chuť nebo texturu. Mohli mít špatnou zkušenost s jídlem – jako je dušení nebo zvracení – což v nich vyvolává strach nebo úzkost z jídla.
Mezi lidi, kteří s největší pravděpodobností dostanou ARFID, patří:
Děti, které nikdy nepřerostou vybíravé stravování Lidé s autistickým spektrem Ti s ADHD
Děti s ARFID mají často úzkostné poruchy. Mají také větší šanci na jiné psychiatrické problémy.
Příznaky
Některé fyzické příznaky ARFID jsou jako příznaky anorexie. Obsahují:
Silná ztráta hmotnosti Nedostatek chuti k jídlu Abnormální menstruační období Křeče a bolesti žaludku Zácpa Potíže se soustředěním Nízká hladina železa nebo štítné žlázy Pomalá srdeční frekvence Závratě nebo mdloby Pocit chladu po celou dobu Suché vlasy, kůže a nehty Jemný růst chloupků na těle Řídnutí vlasů na hlavě Svalová slabost Oslabený imunitní systém Špatné hojení ran Studené ruce a nohy Oteklé nohy
Lidé s ARFID mohou mít také behaviorální nebo psychologické příznaky. Například:
Potřeba oblékat se ve vrstvách, abyste skryli ztrátu hmotnosti nebo zůstali v teple Drastické omezení typu nebo množství jídla, které budou jíst Potíže s jídlem s ostatními Strach ze zvracení nebo udušení
Diagnóza
Chcete-li zjistit, zda máte ARFID, bude se váš lékař ptát na vaše stravovací návyky. Budou chtít vědět, jestli:
Mít nezájem o jídlo Vyhněte se potravinám založeným na věcech, jako je struktura nebo to, jak vypadá nebo voní Velmi vás znepokojují věci, které se vám mohou stát, když jíte, jako je dušení Berte hodně doplňků výživy Použijte přívodní trubici Potíže s jídlem mají pouze během záchvatů anorexie nebo bulimie
Také zkontrolují, zda máte:
Velmi nízká hmotnost nebo velký úbytek hmotnosti Podvýživa Potíže s každodenními úkoly Jiný zdravotní stav nebo duševní porucha, která lépe vysvětluje problém
Pokračování
Léčba
Váš tým se zaměří na zlepšení vaší výživy a řešení vašich pocitů z jídla. Léčba může zahrnovat:
Individuální jídelníček od dietologa Výživové doplňky na předpis Logopedie, která pomůže vašim motorickým dovednostem při jídle Léky na předpis, které pomohou vaší chuti k jídlu nebo úzkosti Setkání s psychiatrem nebo psychologem k léčbě jiných duševních poruch, které by mohly ovlivnit váš ARFID Kognitivně behaviorální terapie, která vám pomůže s vašimi pocity ohledně jídla a jídla
V některých případech možná budete muset zůstat po určitou dobu v nemocnici, abyste pomohli s nárůstem hmotnosti nebo závažnějšími zdravotními potřebami souvisejícími s vaším ARFID.
WebMD Medical Reference Zhodnotila Brunilda Nazario, MD dne 25. února 2021
Zdroje
ZDROJE:
Národní asociace pro poruchy příjmu potravy: „Avoidant Restrictive Food Intake Disorder (ARFID).
Massachusetts General Hospital: “Poruchy vyhýbání se/omezujícímu příjmu potravy u dětí: Co potřebujete vědět.”
ARFID Awareness UK: "Diagnostika ARFID," "Co je ARFID?"
Je důležité vědět, zda máte eozinofilní astma, protože to ovlivňuje druh léčby, kterou budete potřebovat move&flex. Ale není vždy snadné to zjistit a váš lékař bude muset dát dohromady různé typy informací, aby to věděl jistě. Pravděpodobně budete mluvit o svých příznacích a zdravotní anamnéze, dostanete fyzickou prohlídku a dostanete test, který měří vaši hladinu eozinofilů (bílých krvinek, které způsobují otoky u tohoto typu astmatu).
Abyste ze schůzky vytěžili maximum, pomůže vám vědět, co můžete očekávat a jak se můžete připravit.
Lékaři, které byste mohli vidět
Existují tři hlavní typy lékařů, které můžete vidět:
Alergolog, který léčí astma a alergie Imunolog, který léčí problémy s imunitním systémem včetně alergií Pneumolog, který léčí plicní onemocnění
Pulmonologové často léčí eozinofilní astma, protože často nesouvisí s alergiemi. Je však užitečné vědět, zda máte alergie a jak by mohly ovlivnit léčbu, takže alergolog nebo imunolog může stále hrát roli.
Otázky týkající se vašich příznaků a zdravotní historie
Váš lékař pravděpodobně začne tím, že vám položí otázky jako:
Jaké jsou vaše příznaky? Jak dlouho je máš a jak jsou špatné? Zdá se, že něco spouští vaše příznaky? Měli jste někdy astmatický záchvat po užití léků proti bolesti, jako je aspirin, ibuprofen nebo naproxen? Má ještě někdo z vaší rodiny astma? Máte nějaké alergie? Zkoušeli jste inhalátor? Pomohlo to? Jste často zadýchaní? Je to horší, když cvičíš? Kouříš? Měli jste někdy práci, kde jste mohli vdechovat škodlivé chemikálie? Našli jste něco, co pomáhá na vaše příznaky?
Fyzická zkouška
Po zhodnocení vašich příznaků může váš lékař provést fyzickou prohlídku, aby zkontroloval vaše dýchání a hledal stavy běžné u lidí s eozinofilním astmatem, včetně:
Otoky nosu a dutin Výrůstky v nose a dutinách, nazývané nosní polypy Infekce středního ucha
Pokračování
Eosinofilní testy
Dále vám může lékař změřit hladinu eozinofilů. Toto je velký kus skládačky, abyste zjistili, zda máte eozinofilní astma. Existují tři hlavní testy, které můžete získat, a každý má své kompromisy.
Test indukce sputa. V tomto případě vykašlete vzorek hlenu, který vám lékař pošle k testování. Má to několik výhod. Za prvé, můžete dát vzorek přímo v ordinaci svého lékaře. Bylo také použito v mnoha výzkumech a ukázalo se, že je přesné, aby potvrdilo, že máte eozinofilní astma. Nevýhodou je, že získání výsledků může chvíli trvat a ne všechny laboratoře to dokážou. Krevní test. Pro tento test vám lékař odebere vzorek krve k měření eozinofilů ve vaší krvi. Výhodou je, že to může udělat téměř každá laboratoř a je to levnější varianta. Nevýhodou je, že hladina eozinofilů ve vaší krvi vám s jistotou neřekne, že máte eozinofilní astma. Je to užitečné, ale není to tak výmluvné jako test indukce sputa. Bronchiální biopsie. Tento test je mnohem složitější než ostatní. Budete spát, když vám lékař umístí hadičku zvanou bronchoskop do nosu nebo krku a poté ji zavede do plic, aby shromáždil vzorek tkáně nebo nějakou tekutinu. Je to velmi přesné, ale není to zdaleka tak snadné jako ostatní dva.
Dechová zkouška. To měří frakční vydechovaný oxid dusnatý (FeNO) ve vašem dechu. Vyšší hladiny jsou spojeny s více eozinofilním zánětem.
Jak se připravit na schůzku
Chcete-li se připravit na návštěvu lékaře, může vám pomoci vést deník všech vašich příznaků, dokonce i těch, které se nezdají být spojeny s astmatem. Můžete si zapsat:
Příznaky a jak závažné jsou Datum a čas, kdy jste zaznamenali příznaky Cokoli, co mohlo vyvolat vaše příznaky
To vám ušetří nutnost vyvolat vše na místě v ordinaci vašeho lékaře. Také zajistí, že nezapomenete na žádné důležité detaily.
Pokračování
Budete si také chtít vytvořit seznam všech dalších zdravotních problémů, které máte, stejně jako všech léků, bylin, vitamínů nebo doplňků, které pravidelně užíváte.
Nakonec si možná budete chtít zapsat několik otázek, na které se svého lékaře zeptáte, jako například:
Jaké testy budu potřebovat? Jak přesné jsou tyto testy? Jak s jistotou zjistíte, že mám eozinofilní astma? Co mohu udělat, abych se vyhnul astmatickým záchvatům? Jak budete zvládat mé astma? Jak mám používat lék, který jsi mi dal? Jak často tě budu muset vidět? Mohlo by mé příznaky způsobovat něco jiného? Budu muset navštívit i jiné typy lékařů? Kde mohu hledat další informace, abych se dozvěděl více?
Někdy se lidem s eozinofilním astmatem říká, že mají jinou nemoc, nazývanou chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), která je běžná u lidí, kteří kouří. Pokud vám bylo řečeno, že máte CHOPN, zeptejte se, jak můžete vědět, že se jedná o CHOPN a ne o astma.
WebMD Medical Reference Hodnotil Hansa D. Bhargava, MD dne 07. ledna 2020
Zdroje
ZDROJE:
European Respiratory Society, ERJ Open Research: “Léčba pacienta s eozinofilním astmatem: začíná nová éra.”
Mayo Clinic: “Eozinofilie.”
Americké partnerství pro eozinofilní poruchy: “Eozinofilní astma.”
Asthma and Allergy Foundation of America: “Diagnóza astmatu.”
Journal of Asthma and Allergy: “Diagnostika a léčba eozinofilního astmatu: perspektiva USA.”
Lékaři si dlouho mysleli, že astma je jen jedna nemoc. Ale teď si uvědomují, že v příběhu je víc. Začali o astmatu uvažovat jako o sbírce stavů s rozdíly, jako je věk, kdy ho začnete mít, jaké příznaky máte a jak jej nejlépe léčit.
To je místo, kde přichází na řadu eozinofilní astma. Lékaři tomu říkají podtyp astmatu. Výzkumníci stále pracují na tom, jak definovat tyto podtypy, a je to důležitá práce, protože to může vést k jiným, účinnějším léčbám.
Eozinofilní astma ještě donedávna znamenalo častější astmatické záchvaty a nižší kvalitu života. Ale pochopení podtypů vedlo k novým lékům, které tento obraz rychle mění.
Co o tom vědí lékaři?
Eozinofilní astma je vzácný typ astmatu. Je často závažná a obvykle se vyskytuje u dospělých. Hlavní léčba astmatu – léky zvané inhalační kortikosteroidy – na ně nemají příliš velký vliv, a to ani ve vysokých dávkách. To znamená, že je těžší to zvládnout a je pravděpodobnější, že budete mít astmatické záchvaty. Obvykle musíte užívat pilulky s kortikosteroidy, které mohou mít více vedlejších účinků než inhalátor. Ke snížení frekvence záchvatů eozinofilního astmatu je schváleno několik biologických přípravků. Tyto zahrnují:
Benralizumab (Fasenra) Mepolizumab (Nucala) Reslizumab (Cinqair)
Váš dýchací systém je systém vašeho těla pro dýchání. Prochází z nosu a úst dolů do nejmenších dýchacích cest v plicích. Když máte eozinofilní astma, máte zánět v dýchacím systému způsobený buňkami nazývanými eozinofily.
Eozinofily jsou bílé krvinky. Jsou součástí imunitního systému vašeho těla a obvykle vám pomáhají bojovat s nemocemi. Jedním z jejich úkolů je pomáhat způsobovat otoky. Může to znít divně, ale otok je jedním z klíčových nástrojů vašeho těla v boji proti bakteriím. Ale příliš velké otoky mohou způsobit problémy.
Pokračování
Jak se liší od běžného astmatu?
Lékaři stále více zjišťují, že nic takového jako „pravidelné astma“ ve skutečnosti neexistuje. Ale něco jako klasické dětské astma může vypadat takto:
Přijde, když jste dítě Často je vyvolán alergenem, jako je srst domácích zvířat nebo roztoči Způsobuje otoky v dýchacích cestách a příznaky jako sípání a potíže s dýcháním Dobře reaguje na léčbu inhalačními kortikosteroidy
Když se podíváte na eozinofilní astma, je to:
Má tendenci se objevit u dospělých Obvykle to není způsobeno alergiemi – lidé, kteří to dostanou, nemají tendenci mít alergie Způsobuje otoky v celém vašem dýchacím systému Na první pohled to nemusí vypadat jako astma, protože hlavním příznakem může být spíše dušnost než sípání Nereaguje dobře na inhalační kortikosteroidy, a to ani ve vysokých dávkách
co to způsobuje?
Lékaři ve skutečnosti nevědí, co způsobuje eozinofilní astma. Neexistují také žádné jasné věci, jako jsou potraviny nebo množství cvičení, které zvyšují pravděpodobnost, že to dostanete.
Vědí, že se obvykle vyskytuje u dospělých ve věku 35–50 let bez alergií. Někdy se to stane u starších dospělých a mohou to dostat i děti, ale to není tak běžné. A zatímco astma dospělých obvykle postihuje více žen než mužů, eozinofilní astma je postihuje přibližně stejně.
WebMD Medical Reference Hodnotil Hansa D. Bhargava, MD dne 07. ledna 2020
Zdroje
ZDROJE:
Odborná recenze respirační medicíny: “Zlepšení diagnostiky eozinofilního astmatu.”
National Library of Medicine: “Diagnostika a léčba eozinofilního astmatu: perspektiva USA.”
Národní institut srdce, plic a krve: „Prozkoumejte astma“, „Dýchací systém“.
European Respiratory Society, ERJ Open Research: “Léčba pacienta s eozinofilním astmatem: začíná nová éra.”
World Allergy Organization: “Definování fenotypů: Rozšíření našeho chápání problémů spojených s astmatem při léčbě heterogenního onemocnění.”
Americké partnerství pro eozinofilní poruchy: “Eozinofilní astma.”
Asthma Society of Canada: “Vše o inhalačních steroidech.”
Mayo Clinic: “Eozinofilie”, “Dětské astma.”
Můžete podniknout kroky ke zvládnutí svého eozinofilního astmatu. Věci, které děláte každý den, mohou změnit.
Zůstat o krok napřed začíná tím, že budete vědět, jaké jsou vaše spouštěče.
Možná je to stav, jako je nachlazení, infekce dutin nebo reflux kyseliny. Může to být také lék, jako je aspirin, nebo jídlo, jako jsou arašídy nebo měkkýši. Spouštěčem je kouř – dokonce i kouř z hořících listů. Stejně tak ptáci, kočky, psi, roztoči, švábi a plísně.
Prostředí může být velkým spouštěčem způsobem, který byste si nemysleli. Tráva je běžná, ale epizodu mohou způsobit také bouře, znečištění ovzduší a změny ročních období nebo teplot. Mezi další patří:
Cvičení. Stále můžete cvičit, ale poraďte se se svým lékařem o nejvhodnějších aktivitách pro vás. Pocity, jako je intenzivní smích nebo pláč, křik Voní jako čisticí prostředky, svíčky a osvěžovače vzduchu
Jakmile problémy identifikujete, dalším krokem je najít způsoby, jak je obejít.
Tipy pro každodenní život
I když se nemůžete vyhnout všem vzplanutím, můžete udělat hodně pro to, aby byly méně pravděpodobné.