Arutage oma arstiga ravivõimalusi, et vähendada kaalutõusu
Kui rääkida meie tervise juhtimisest, on ravimitel erinevate seisundite ravimisel ülioluline roll. Paljude inimeste ühine mure on aga kaalutõus teatud ravimite kõrvalmõjuna. Kaalutõus ei mõjuta mitte ainult meie füüsilist tervist, vaid mõjutab ka meie emotsionaalset heaolu ja enesehinnangut. Oluline on pidada oma arstiga avatud ja ausaid arutelusid ravimivalikute üle, mis võivad kaalutõusu riski minimeerida.
Suhtlemise tähtsus
Enne konkreetsetesse ravivõimalustesse süvenemist on ülioluline rõhutada oma arstiga tõhusa suhtlemise tähtsust. Arst peab mõistma teie muresid, eesmärke ja eelistusi, et pakkuda teile parimat võimalikku ravi. Kaalutõusu minimeerimiseks ravimite valikute arutamisel kaaluge järgmisi strateegiaid:
- Olge oma murede suhtes avatud: väljendage selgelt oma muret võimaliku kaalutõusu pärast, mis on seotud teatud ravimitega. See aitab teie arstil mõista teie vaatenurka ja kohandada oma soovitusi vastavalt.
- Jagage oma haiguslugu: esitage oma arstile põhjalik haiguslugu, sealhulgas kõik varasemad kogemused ravimite kasutamisest tingitud kehakaalu tõusuga. See teave võib aidata teie arstil teha teadlikke otsuseid sobivate ravivõimaluste kohta.
- Arutage oma elustiili: rääkige oma arstiga oma praegusest elustiilist, sealhulgas toitumisest, treeningrutiinist ja muudest teguritest, mis võivad kaalutõusu kaasa aidata. See teave võib aidata tuvastada ravimeid, mis tõenäoliselt põhjustavad kaalutõusu, või uurida strateegiaid võimalike kõrvaltoimete leevendamiseks.
- Esitage küsimusi: ärge kartke küsida oma arstilt küsimusi erinevate ravimite võimalike kõrvaltoimete ja nende mõju kohta kehakaalule. Riskide ja eeliste mõistmine annab teile võimaluse teha oma ravi kohta teadlikke otsuseid.
- Kaaluge alternatiive: kui olete mures kaalutõusu pärast, küsige oma arstilt alternatiivseid ravivõimalusi, millel võib olla vähem kõrvaltoimeid. Oluline on uurida kõiki võimalusi, et leida ravim, mis vastab teie terviseeesmärkidele.
Ravivõimalused kaalutõusu minimeerimiseks
Kuigi on oluline meeles pidada, et iga inimene võib ravimitele erinevalt reageerida, on siin mõned sageli arutatud võimalused , mis võivad aidata kaalutõusu riski minimeerida:
1. Selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid (SSRI-d)
SSRI-d on antidepressantide klass, mida tavaliselt määratakse depressiooni, ärevuse ja muude meeleoluhäirete raviks. Võrreldes mõnede teiste antidepressantidega on SSRI-del väiksem risk kaalutõusuks. Siiski on oluline meeles pidada, et individuaalsed vastused võivad erineda. Kui olete mures kaalutõusu pärast, arutage oma arstiga, kas SSRI võib teile sobida.
2. Atüüpilised antipsühhootikumid
Atüüpilised antipsühhootikumid on ravimid, mida kasutatakse peamiselt selliste seisundite raviks nagu skisofreenia ja bipolaarne häire. Kuigi mõningaid atüüpilisi antipsühhootikume on seostatud kaalutõusuga, on teistel risk väiksem. Näiteks aripiprasooli (Abilify) peetakse sageli kaaluneutraalseks võimaluseks. Kui vajate ebatüüpilist antipsühhootikumi, arutage oma arstiga selle klassi erinevate ravimite võimalikke kaalumõjusid.
3. Metformiin
Metformiin on ravim, mida tavaliselt määratakse II tüüpi diabeedi raviks. Lisaks glükoosisisaldust langetavale toimele näitavad mõned uuringud, et metformiin võib aidata ka kaalujälgimisel. Arvatakse, et see vähendab söögiisu ja parandab insuliinitundlikkust. Kui teil on diabeet või prediabeet ja olete mures kaalutõusu pärast, arutage oma arstiga, kas metformiin võib olla teile sobiv valik.
4. Bupropioon
Bupropioon on antidepressant, mida mõnikord kasutatakse suitsetamisest loobumiseks ja tähelepanupuudulikkuse hüperaktiivsuse häire (ADHD) raviks. Sellel on teadaolevalt väiksem risk kaalutõusuks võrreldes mõnede teiste antidepressantidega. Kui vajate depressiooni või ADHD-ravi ja olete mures kaalutõusu pärast, arutage oma arstiga, kas bupropioon võib olla teile sobiv valik.
Riiklik biotehnoloogiateabe keskus: Bupropioon kehakaalu langetamiseks
5. Epilepsiavastased ravimid
Mõned epilepsiavastased ravimid, nagu topiramaat (Topamax) ja zonisamiid (Zonegran), on seostatud kehakaalu languse või kaaluneutraalsusega. Neid ravimeid kasutatakse peamiselt krambihoogude raviks, kuid neid võib välja kirjutada ka muude seisundite, näiteks migreeni või bipolaarse häire korral. Kui vajate epilepsiavastast ravimit ja olete mures kaalutõusu pärast, arutage oma arstiga selle klassi erinevate valikute võimalikke kaalumõjusid.
Epilepsia fond: krambiravimite nimekiri
6. Konsultatsioon registreeritud dieediarstiga
Lisaks ravimivalikute kaalumisele võib olla kasulik konsulteerida registreeritud dietoloogiga, et koostada isikupärastatud toitumiskava. Dietoloog võib anda juhiseid tervisliku kehakaalu säilitamiseks, teadlike toiduvalikute tegemiseks ja kehalise aktiivsuse kaasamiseks oma rutiini. Nad saavad töötada koos teie arstiga, et optimeerida teie üldist raviplaani ja aidata minimeerida ravimite mõju teie kehakaalule.
Toitumis- ja Dieetteaduste Akadeemia
Järeldus
Kaalutõus kui ravimite kõrvalmõju võib olla paljudele inimestele tõsine probleem. Siiski on oluline meeles pidada, et mitte kõik ravimid ei sisalda sama riski ja individuaalsed reaktsioonid võivad erineda. Arvestades oma arstiga avatud ja ausaid arutelusid, jagades oma muresid ja uurides alternatiivseid võimalusi, saate koos töötada, et leida ravirežiim, mis minimeerib kaalutõusu riski, ravides samal ajal teie haigust tõhusalt. Lisaks võib elustiili muutmine ja registreeritud dietoloogilt juhiste otsimine veelgi toetada teie jõupingutusi tervisliku kehakaalu säilitamiseks. Pidage meeles, et teie arst on teie partner tervishoius ja koos saate teha teadlikke otsuseid, mis seavad esikohale nii teie füüsilise kui ka emotsionaalse heaolu.
Täiendavad strateegiad kaalutõusu minimeerimiseks
Kuigi ravivõimaluste arutamine oma arstiga on oluline samm, on ka teisi strateegiaid, mida saate kaalutõusu minimeerimiseks kasutada. Need strateegiad võivad täiendada teie ravirežiimi ja toetada teie üldist heaolu:
1. Tervislikud toitumisharjumused
Tervislike toitumisharjumuste omaksvõtmine võib aidata kaasa kaalujälgimisele ja üldisele tervisele. Keskenduge tasakaalustatud toitumisele, mis sisaldab erinevaid puuvilju, köögivilju, täisteratooteid, lahja valke ja tervislikke rasvu. Piirake töödeldud toitude, magusate jookide ja kõrge rasvasisaldusega suupistete tarbimist. Portsjonite kontroll ja tähelepanelik söömine võivad samuti aidata teil säilitada tervislikku kehakaalu.
2. Regulaarne füüsiline aktiivsus
Regulaarse füüsilise tegevuse kaasamine oma rutiini võib aidata tasakaalustada võimalikku kaalutõusu ja parandada üldist vormisolekut. Tegelege tegevustega, mis teile meeldivad, nagu kõndimine, sörkimine, jalgrattasõit, ujumine või treeningtundides osalemine. Võtke eesmärgiks vähemalt 150 minutit mõõduka intensiivsusega aeroobset või 75 minutit intensiivset aeroobset tegevust nädalas koos jõutreeningutega kaks korda nädalas.
Haiguste tõrje ja ennetamise keskused: kehalise aktiivsuse juhised ameeriklastele
3. Käitumisteraapia
Kaaluge abi otsimist terapeudilt või nõustajalt, kes on spetsialiseerunud käitumisteraapiale. Need võivad aidata teil arendada toimetulekumehhanisme, käsitleda emotsionaalseid toitumisharjumusi ja luua tervislikke harjumusi oma kehakaalu tõhusaks juhtimiseks. Käitumisteraapia võib täiendada teie raviskeemi ja pakkuda väärtuslikke vahendeid pikaajaliseks kaalujälgimiseks.
Psühholoogia täna: leidke terapeut
4. Tugirühmad
Sarnaste väljakutsetega silmitsi seisvate inimeste tugirühma või kogukonnaga liitumine võib pakkuda teile sõprustunnet, mõistmist ja motivatsiooni. Saate jagada kogemusi, vahetada näpunäiteid ja saada julgustust teistelt, kes samuti uurivad ravimite võimalikku mõju kehakaalule. Otsige kohalikke või veebipõhiseid tugirühmi, mis on seotud teie konkreetse seisundi või kaalujälgimisega.
Vaimsete haiguste riiklik liit: tugirühmad
5. Regulaarne monitooring
Hoidke ühendust oma arsti ja tervishoiumeeskonnaga, et jälgida oma edusamme, käsitleda kõiki probleeme ja teha oma raviplaanis vajalikke muudatusi. Regulaarsed kontrollid, vereanalüüsid ja mõõtmised võivad anda väärtuslikku teavet teie üldise tervise ja heaolu kohta. See ennetav lähenemisviis võimaldab teil ja teie arstil varakult tuvastada võimalikud kaaluga seotud probleemid ja võtta asjakohaseid meetmeid.
HealthCare.gov: ennetav hooldus täiskasvanutele
Järeldus
Arutades oma arstiga ravivõimalusi kaalutõusu minimeerimiseks, on oluline samm teie tervise tõhusaks juhtimiseks. Säilitades avatud suhtlust, jagades oma muresid ja uurides alternatiivseid võimalusi, saate koos töötada, et leida raviplaan, mis sobib teie eesmärkidega. Lisaks võib tervislike toitumisharjumuste, regulaarse kehalise aktiivsuse, käitumisteraapia ja tugirühmadelt toe otsimine kaasa aidata üldisele kaalujälgimisele ja heaolule. Pidage meeles, et iga inimene on ainulaadne ja teie jaoks sobivaima ravimite ja elustiilistrateegiate õige kombinatsiooni leidmine võib võtta aega. Võttes aktiivse rolli oma tervishoius ja otsides tuge, saate minimeerida kaalutõusu ning seada prioriteediks oma üldise tervise ja heaolu. Ärge unustage konsulteerida oma tervishoiumeeskonnaga, sealhulgas oma arstiga,
Oluline on märkida, et selles artiklis esitatud teave on ainult informatiivsel eesmärgil ega tohiks asendada professionaalset meditsiinilist nõu. Iga inimene on ainulaadne ja ravivõimalusi tuleks arutada kvalifitseeritud tervishoiutöötajaga, lähtudes teie konkreetsetest vajadustest ja haigusloost.